Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı Cemevi Genel Başkanı Hıdır Karadaş'dan Basın Açıklaması

Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı Cemevi Genel Başkanı Hıdır Karadaş'dan Basın Açıklaması
banner180

Anayasamızın ikinci maddesi Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru,dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı,Atatürk milliyetçiliğine bağlı,başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik,laik ve sosyal bir hukuk devletidir.


Anayasamızın ikinci maddesinde 82 milyon yurttaşımızın yaşamsallığını net ve açık bir şekilde tariflendirirken, ne yazık ki pratikte çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız.
Son günlerde yine bir tiyatro sergilenmektedir.İnancımız üzerinde en son yorum sahibi olması gerekenler bizi tariflendirmeye ve anlamlandırmaya çalışmaktadırlar.


banner200
Yıllarca meşruluğumuzu tanımayanlar , her seçim arifesinde vaat verip unutanlar, bizim adımıza ahkam kesen troller perdeyi açarak oyun sergilemektedirler.
Bizleri ayrıştırmaya çalışan bu tuzağa düşmeyeceğiz.Amaç belli son dönemlerde Alevilik inancının meşruluğunu kabul eden belediye başkanlarımız ve meclislerimiz üzerine farklı argümanlarla işi farklı yerlere çekerek engellemek istemektedirler.Bunun en son örneği İstanbul Büyükşehir Belediyesinin paylaştığı demokrasi broşürü.

Öyle ki Alevi literatürünü hazmedemeyenler bunun üzerinden farklı çıkarımlar türetmek için elinden geleni yapıyorlar. Oysa ki yerel yönetimler tam da yapılması gerekenleri uyguluyorlar.
Anayasanın ikinci maddesinin tam da pratik ve somut karşılığını dil, renk, inanç ve etnisite farkı gözetmeksizin eşitlikçi, demokratik ve çağdaş yaklaşım sergiliyorlar.
Sonuç olarak, kendi içimizde ayrışmayı bırakmalı ve ortak hedeflerimiz için bir araya gelmeliyiz.

GAZİ CEMEVİ BAŞKANI HIDIR KARADAŞ

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER