banner183

Ekrem Tekçe Önermişti Nuray Hafiftaş Sarıyer'de Yaşatılacak

2 yıl önce hayatını kaybeden Türk Halk Müziği'nin sevilen ismi Nuray Hafiftaş'ın ismi Sarıyer'de yaşıyor. Ekrem Tekçe'nin girişimleri sonucunda Sarıyerlilere açılan parkta vatandaşlar sanatçı Hafiftaş'ı hatırlıyor.

Ekrem Tekçe Önermişti Nuray Hafiftaş Sarıyer'de Yaşatılacak
banner185

14 Şubat 2018 yılında aramızdan ayrılan Türk Halk Müziği’nin ahu gözlüsü Nuray Hafiftaş’ın ismi Sarıyer’de yaşatılıyor. CHP’nin sevilen isimlerinden meclis üyesi Ekrem Tekçe’nin girişimleri sonucu Sarıyer’de bir park “Nuray Hafiftaş Parkı” olarak adlandırıldı. Ekrem Tekçe’nin girişimleri ve Sarıyer Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda Sarıyerlilere 2019 yılında kazandırılan Nuray Hafiftaş Parkı ziyaretçilerine sevilen sanatçıyı hatırlatıyor.

Ekrem Tekçe’nin girişimi ilgiyle karşılanırken Türkiye’de sevilen değerli isimler Sarıyer’de parklara verilen isimleriyle yaşatılmaya devam ediliyor.

NURAY HAFİFTAŞ KİMDİR?

Nuray Hafiftaş, 8 Ağustos 1964 yılında Çıldır’da doğdu. İlkokulu Taksim’de okudu. İTÜ Devlet Konservatuarı’nı bitirdikten sonra İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyetinde 4 yıl kadrolu devlet sanatçısı olarak çalıştı. Aynı yıllarda İstanbul Radyosu’nda da sözleşmeli sanatçı olarak 4 yıl çalıştı. Şimdiye kadar birçok albüm çıkaran sanatçının 100’ü aşkın söz ve bestesi kendisine ait olan eserleri var. Bunlardan “Ayrılık Nikahı”, “Yalan Dünya” ve “İsyan Ediyorum”u Kibariye, “Hasret” ve “Gurbet”i ise İzzet Yıldızhan okudu. Sanatçının son albümünde ise kendisine ait Be Hey Gafil ve “Yavrular isimli iki bestesi bulunuyor. Türk Halk Müziği’nin çağdaş, otantizm’e asla ihanet etmeyen ama teknoloji’ye açık bir neferi oldu.

Zaman oldu kendi kulvarında birlikte yarıştıkları meslektaşlarının albümlerinde vokal yapacak kadar alçak gönüllü ve özverili oldu. Nuray Hafiftaş’ın Türk Halk Müziği klasik sanatçıları literatürüne girmesine neden olan özellikleri kuşkusuz sadece bunlar değil. “Eyvah Gönül” de ürettikleri eserlerden biri. Star Prodüksiyon etiketiyle piyasaya çıkan Yazı Bir Dert Kışı Bir Dert isimli son albümünün prodüktörlüğünü Yusuf Savaş üstlendi. 12 eserden oluşan bu albüm yaklaşık dört yıl aradan sonra çıktı.

Kaynak: sarıyergazetesi.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER