CHP'li Ramis Topal: Kuraklıkla mücadele için bir eylem planınız var mı?

24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal, "Mazot, gübre ve ilaç girdileriyle beli bükülen çiftçi üstüne bir de kuraklıkla mücadele edip ayakta kalmaya çalışacak.

CHP'li Ramis Topal: Kuraklıkla mücadele için bir eylem planınız var mı?

Kuraklık ülkemiz için olduğu kadar bölgemiz için de büyük tehdit oluşturmakta." dedi.

CHP 24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Mazot, gübre ve ilaç girdileriyle beli bükülen çiftçi üstüne bir de kuraklıkla mücadele edip ayakta kalmaya çalışacak. Kuraklık ülkemiz için olduğu kadar bölgemiz için de büyük tehdit oluşturmakta. Bölgemizdeki barajlar doluluk oranlarıyla alarm veriyor. Olası kuraklık çiftçimizi doğrudan etkilediği gibi biz tüketicileri de ekonomi olarak etkiliyor.

Pandemi nedeniyle tarımda yurtdışı ihracatımız durduğu için ürünü elinde kalan çiftçimizin traktör ve ekipmanlarının, besicilerin çiftliklerinin haczedildiği günleri yaşadık. Geçtiğimiz yıl soğan, patates depoları devlet tarafından basılan çiftçi bu yıl elindeki mahsülü satamadığı için yeni haciz vakaları yaşanabilir.

Yetkilileri uyarıyorum.

Üreticimizin sıkıntıları hala devam ediyor.

Bahar döneminde beklenen yağışlar gelmediği takdirde baraj bölgesinde bulunan tarım arazilerinde sulama sıkıntısı yaşanabileceği için rekolte kaybı yaşanacağı hepimizin bildiği bir konu.

Hükümete soruyorum; -Kuraklıkla mücadele için bir eylem planınız var mı?

- Oluşabilecek zararı karşılamak, çiftçinin üretim devamlılığını sağlamak adına ne yapmayı düşünüyorsunuz?

- Geçen yıl boş depolarda soğan arayanlar, bu yıl depoda kalan ve alıcı bulamayan soğanlar için ne yapmayı düşünmektedir?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER