banner183

BİR UMUTLA ÇIKTIK YOLA… Hayrolaaa Hayrola

BİR UMUTLA ÇIKTIK YOLA… Hayrolaaa Hayrola

Ağcaşar İlk Öğretim okulu, Çiftçi bir babanın iki kızından biri olarak eğitim hayatıma ilk başladığım okul. Kitap yüzünü ders kitapları dışında göremediğim makus tarihi olan okulumdan başladım ilk Kütüphane oluşturma eylemine.
 
Ağcaşar meydan kahvehanesi olarak ismi geçiyordu, köyümün ulularının söyleşi mekanı. Aşağıda belirttiğim verimli çalışmalardan sonra Ağcaşar Kıraathanesi ( Okuma Evi ) ünvanına kavuşan mekan.
 
Günümüzde şuan en aktif olarak kullanılan iletişim aracı olan sosyal medyayı en verimli nasıl kullanabiliriz diye yaptığım istişareler sonucu ulaştığım “ Hayra vesile olama”  kutsi bir ifade ile  “Bir hayra vesile olan o hayrı işlemiş gibidir.” Hadisine nail olmak gayreti idi yola çıkış sebebim.
 
Sosyal medyada bir kitap, bir ayakkabı, bir kıyafet sloganı ile başlayan ve bunu eyleme döken 100’lerce gönüllü yardımsever hayr adamı “ adamlık adem oğlu ve kızı :)” desteklerini verdikce kafamda canlanan gülücükler ve vesile olmanın verdiği iç huzur.
 
Özellikle Doğu bölgemizdeki yaşan insanıma ulaşabilecek zerre katkı beni bir kez daha batının aldatmacasına kanmadan kendi yurdunda müreffeh yaşantıya sebep olama, yurd edinme ve yurduna sahip çıkma arzusunu pekiştirme beklide farklı bir anlatımın konusudur.
 
Ben şunu biliyor ve gözlemliyorum ki; orada özellikle köy okullarından muallimlik ve muallimelik yapan peygamber meslekli ins’ler dir ufkuma renk katanlar.
 
Delik ayakkabı, yırtık mont, yamalı pantolon ve hatta çuvaldan devşirme çanta ve beslenmelikler… düşündüğünüz zaman sadece yapmamız gereken empati aslında. O çocuk ben olaydım ve imkanı olan kişi bana neden ulaşmak istemez. Aslında insanları da birbirinden soğutan en önemli etken bu değimlidir. Empati kurmamak yada kuramamak!
 
O çocukların yüzü güldü, o çocukların sırtları ısındı ve o gelecek nesillerin ayakları soğuğa basmıyo artık. Ailelerindeki vicdanlı insanlar bitmedi kanaati de bunun bonusu olsa gerek.
 
Soyal medya demişken küçük dar kelimeler ile geçmemek gerek, her türlü ifşa ve kötülüğün kullanım alanı da olmaya hazır bir platform iken iyilik üzere de kullanarak konjektürel yapıyı en güzel şekilde tamamlamak adına attığımız adımların kuvveti duası ile…
 
Aslında bu serüvene vesile olan ilk kurumumdu “Cansuyu Derneği” ismi ile muamma çalışmalara imza attıran. Bazen bir yetime bazen bir ihtiyaçlıya bazen da yolda sokakta kalmışa Cansuyu idi. Kutuluş maksatları çizgileri ile belirtilmiş, Rızaililllah doğrultusunda gayret ve emekleri takdire şayan ve alkışlık hareketlerdir.
 
Biz aslında sadece şunu istiyoruz, duyarlı insanlar ile küçük dokunuşları kıymet bilinen insanlardan olunmak. Bir damla, bir kitap eşittir bir insan ciheti ile Hayatı düze çıkarmaktı…
 
Haydin siz de bir elden tutun, ama sımsıkı tutun ve hissettirin sıcaklığınızı
 
Bunlar ruhumda filizlenen ufak, tefek Filizce şeyler…
 
Sizde bu kervanda bulunmak isterseniz filizce@gmail.com ..
 
Sağlıcakla….

YORUM EKLE
YORUMLAR
derya çako
derya çako - 5 ay Önce

Sevgili değerli yazarımız filiz eryaşar seni çok seven bi aplan olarak ve yazılarına hayran bir okurun olarak dileğim şuki daha güzel ve anlamlı hayır işlerinde bulunmanız köyüne ağcaşar köyüne ve o köyün gariban çocuklarına her türlü iyilik faaliyetinde bulunmanız bu anlamda ben senin yanındayım

SIRADAKİ HABER